Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dobrać łyżwy hokejowe?

2023-04-05

Jak dobrać łyżwy hokejowe?

Łyżwy hokejowe są jednym z najważniejszych elementów sprzętu, którego będzie potrzebował każdy hokeista lub rekreacyjny łyżwiarz. Właściwy rozmiar, styl i dopasowanie łyżew pozwolą Ci poprawić prędkość, zwrotność i dynamikę – a opanowanie sztuki jazdy na łyżwach oznacza, że możesz być jedną z najbardziej dominujących sił na lodzie.

Aby pomóc Ci rozpocząć podróż w kierunku zostania wyjątkowym łyżwiarzem i ogólnie wysoko wykwalifikowanym hokeistą, musisz zacząć od właściwych łyżew i odpowiedniego dopasowania – dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci znaleźć idealne łyżwy, które pomogą wynieść Twoje umiejętności jazdy na wyższy poziom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Rozmiary łyżew hokejowych
Źle dopasowane łyżwy to problem, z którym spotykamy się cały czas. Nawet doświadczeni gracze mają problemy z odpowiednim dopasowaniem łyżew. Dla początkujących łyżwiarzy, którzy dopiero zaczynają grę, źle dopasowane łyżwy mogą powodować frustrację i zniechęcać do gry. Najczęstszym powodem, dla którego jazda na łyżwach jest często tak trudna dla początkujących, sprowadza się po prostu do rozmiaru ich łyżew – a zwykle winowajcą jest źle dopasowana łyżwa.

Tabele rozmiarów łyżew
Często rozmiar łyżwy nie pokrywa się z rozmiarem naszego buta. Dzieje się tak, ponieważ różne firmy stosują różne rozmiarówki. Podczas mierzenia łyżew powinniśmy zwrócić uwagę na trochę inne rzeczy niż w przypadku butów. Kiedy wkładasz stopę do łyżwy, palce u nóg powinny ledwie dotykać podnoska, bez sznurowania łyżew. Na początku może się wydawać, że łyżwa jest za mała, ale pamiętaj, że kiedy w pełni zasznurujesz łyżwy i wstaniesz, Twoja pięta znajdzie się głębiej w kieszonce pięty, co przesunie palce na tyle, że nie będą już dotykały wewnętrznej części podnoska.

 

Wynik? Doskonałe dopasowanie!

Rozmiary łyżew różnią się w zależności od producenta. Poniżej przedstawiamy tabele rozmiarów podane przez wiodących producentów.

Rozmiarówka Bauer, CCM, True

Jeśli kupujesz łyżwy po raz pierwszy lub nie masz pewności, jaki jest rozmiar dla danej marki, odwołanie się do tabeli rozmiarów jest dobrym początkiem.

Uwaga: jeśli wybierasz rozmiar dla dziecka, często warto kupić większą parę łyżew, która będzie pasowała na dłużej. Jeśli jednak planujesz zwiększyć rozmiar, zaleca się, aby zwiększyć go tylko o połowę - zbyt duża zmiana rozmiaru może być bardzo niewygodna i spowodować pęcherze oraz uszkodzić wnętrze łyżwy.

Właściwie dopasowane łyżwy
Poza marką, stylem i wyglądem, najważniejszym elementem podczas wyboru łyżew jest DOPASOWANIE! Twoje łyżwy muszą być odpowiednio dopasowane, abyś mógł w pełni wykorzystać swój potencjał. Ale co dokładnie decyduje o tym, że łyżwy dobrze pasują?

Są dwie rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o dopasowanie łyżew: rozmiar i konstrukcję buta.

Rozmiar
Powodem, dla którego łyżwiarze często posiadają łyżwy w niewłaściwym rozmiarze, jest zwykle fakt, że powinni kupić łyżwy mniejsze niż obuwie, co wydaje się sprzeczne z intuicją. Pamiętaj jednak, że odpowiedni rozmiar łyżwy oznacza, że będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie na lodzie, co ostatecznie poprawi Twoje osiągi na łyżwach.

ZA DUŻE: Jeśli twoje łyżwy są za duże, twoja stopa przesunie się do środka, co utrudni jazdę. Prawdopodobnie także nie będą wygodne, a ryzyko powstania pęcherzy i kontuzji jest znacznie większe w przypadku łyżew, które są za duże.

ZA MAŁE: Jeśli twoje łyżwy są za małe, twoje stopy będą uciskać, a łyżwy będą bardzo ciasne i niewygodne, co wpłynie na twoją zdolność do szybkiej i precyzyjnej jazdy.

Budowa buta
Konstrukcja buta jest ważna przy wyborze łyżew z wielu powodów. Producenci łyżew oferują wiele różnych stylów łyżew, które są dostosowane do praktycznie wszystkich kształtów stóp. Obecnie marki produkują łyżwy, które są głębokie i szerokie w jednym stylu, z odmianą, która jest węższa, a w innym o mniejszej objętości. Niektóre marki wprowadzają nawet różnice między nimi, więc przy odrobinie czasu (i być może przymierzając kilka różnych marek i modeli), możesz znaleźć najlepszą łyżwę, idealnie dopasowaną do Twojej stopy.

Pro Tip: Jeśli Twoja stopa jest szeroka, chcesz znaleźć model łyżew, który jest przeznaczony specjalnie dla szerokich stóp. Postaraj się też oprzeć pokusie noszenia tego, co nosi lub poleca Twój ulubiony zawodnik lub kolega, chyba że akurat jest to słuszne. To, że łyżwy są idealne dla jednego gracza, nie znaczy, że będą idealne dla wszystkich.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań pozwalających na lepsze dopasowanie łyżwy.

Czuj się komfortowo ze swoją wkładką
Jeśli nie jesteś pewien, jaki masz typ podbicia, ustalenie tego jest stosunkowo proste za pomocą łatwego testu. Wszystko, czego potrzebujesz, to szklanka wody, patelnia i kawałek tektury.

Połóż karton i patelnię na płaskiej powierzchni na ziemi. Wlej wodę do patelni, zdejmij buty/skarpety i umieść stopę wewnątrz patelni. Podnieś stopę z patelni i upewnij się, że woda nie kapie wszędzie – chcesz tylko tyle, aby spód stopy był mokry. Stań na kawałku kartonu tak, jakbyś stał normalnie. Zejdź z kartonu i sprawdź mokry odcisk. Jak wygląda Twój ślad?

Użyj poniższego obrazu jako łatwego przewodnika, aby określić, czy masz niskie, normalne, czy wysokie podbicie.

Znajomość rodzaju podbicia oznacza, że możesz mieć lepsze wsparcie w łyżwach. Zakupienie oryginalnej wkładki do stóp, zaprojektowanej specjalnie dla Twojego typu łuku stopy, poprawi ogólne odczucie i dopasowanie Twojej łyżwy. Dodaje więcej punktów kontaktu między podeszwą stopy a wkładką/podeszwą łyżwy, co zapewnia lepszy i bardziej wydajny transfer energii. Będzie również bardziej komfortowy i powinien zapobiegać skurczom łuku stopy podczas jazdy na łyżwach. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne wkładki, które True Hockey dodaje do swoich łyżew, dzięki czemu możemy dopasować łyżwy tej firmy do naszego rodzaju podbicia chwilę po zakupie i wyjęciu z kartonu.

 

 

Anatomia łyżwy hokejowej

Teraz, gdy masz już wyobrażenie o rozmiarze i dopasowaniu, jakie potrzebujesz konkretnie dla swoich stóp, chcesz wybrać łyżwę z danej linii w oparciu o sztywność, kluczowe cechy i cenę.

Przy tak ogromnej różnorodności opcji ważne jest poznanie anatomii łyżew hokejowych. W ten sposób możesz zidentyfikować i rozróżnić każdą specyfikację w modelach łyżew. Nawet jeśli planujesz zakup najnowszych łyżew z najwyższej półki na rynku, ta konkretna łyżwa może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Rzućmy okiem na komponenty, z których składa się łyżwa.

Wiesz, o co nam chodzi? Łyżwy mogą wyglądać bardzo podobnie, ale tak naprawdę są bardzo różne! Każdy model ma inną cenę i różni się znacznie pod względem materiałów i technologii zastosowanych w nich, w zależności od ceny i poziomu umiejętności gracza.

Komponenty łyżew hokejowych
Łyżwy hokejowe składają się z trzech głównych elementów: plastikowej płozy (holder), ostrza (runnera) i buta.

Styl i konstrukcja kominków i ostrzy będą się różnić w zależności od producenta i modelu, ale wszystkie mają służyć temu samemu celowi - zapewnieniu swobodnego poruszania się po lodowisku.

Płoza (kominek)
Płoza, nazywana również kominkiem, to formowany plastikowy element, który jest przynitowany do dolnej części buta łyżwiarskiego. Ostrza są przymocowane do kominek zwykle za pomocą śrub lub innego mechanizmu mocującego.

Ostrze
Drugi z dwóch podstawowych elementów to ostrze, coś, co można by nazwać "nożem" na łyżwie. To właśnie ostro zazwyczaj styka się z powierzchnią lodu. Ostrza są bezpiecznie wkładane do plastikowej płozy przymocowanej do buta. Modele z wyższej półki posiadają możliwość wymiany ostrza, a najlepsze łyżwy wyposażone są w technologie szybkiej wymiany.

But
But łyżwiarski jest dokładnie tym, na co wygląda: częścią buta w łyżwie. Buty są bardzo złożone pod względem technologii wykorzystywanej podczas ich projektowania i produkcji. Składają się z kilku części, wykonanych z różnych rodzajów materiałów, które różnią się jakością i mają wpływ na cenę.

Zwróć szczególną uwagę na materiały użyte podczas podejmowania decyzji o zakupie łyżew. Kluczowymi elementami łyżew są:

  • konstrukcja buta (najlepszym rozwiązaniem są buty 360°, stworzone z jednego kawałka)
  • wyściółka kostki
  • ochrona ścięgna
  • wsparcie pięty
  • język
  • zewnętrzna podeszwa (najlepiej, gdy w ogóle jej nie ma, a but stworzony został w technologii 360° - znacznie poprawia to transfer energii)
  • wkładka
  • wyściółka (wewnątrz buta)

Im więcej grasz w hokeja, tym lepiej poznajesz łyżwy. Ostatecznie dowiesz się, jaki zestaw funkcji jest najbardziej korzystny dla Twojego stylu jazdy i na co zwrócić uwagę przy zakupie kolejnej pary łyżew.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak dopasować łyżwy hokejowe dla dziecka, które wciąż rośnie?

Dopasowanie młodzieżowych łyżew hokejowych jest proste. Palce powinny ledwie dotykać podnoska, a pięta powinna mieć nie więcej niż 5 mm luzu. Po zawiązaniu łyżwy powinny być dopasowane, ale nie za ciasne. Jeśli chcemy, żeby łyżwy posłużyły na dłużej, możemy kupić łyżwy o jeden centymetr większe, ponieważ małe stopy szybko rosną. Jednak nie powinniśmy przesadzać - grozi to powstaniem pęcherzy – nie wspominając o tym, że buty szybciej się zużywają.

Czy łyżwy mają taki sam rozmiar jak buty?

Mało kiedy zdarza się, żeby łyżwa miała taki sam rozmiar jak but, którego używamy na co dzień. Dlatego przy zakupie łyżew online zawsze należy zwrócić uwagę na tabele rozmiarów i wartość podaną w centymetrach.

Jak zmierzyć długość stopy?

Jak ciasno powinny pasować łyżwy hokejowe?
Łyżwy hokejowe powinny być ciasne, ale nie nieprzyjemnie ciasne. Przy rozsznurowanych łyżwach palce u nóg powinny ledwie dotykać podnoska. Gdy stoisz w pełni zasznurowanych łyżwach, chcesz, aby pięta przylegała do kieszeni pięty, aby palce u nóg miały trochę miejsca na końcu.

Jakie są różne typy dopasowania łyżew hokejowych?
Łyżwy hokejowe są dostępne w trzech podstawowych typach dopasowania: zwężane/wąskie, profilowane/anatomiczne, klasyczne/komfortowe. Każda z nich ma zalety, które odnoszą się do podbicia, pięty, palców i objętości.

Jaka jest różnica między sznurowadłami?
Sznurowadła do łyżew są dostępne w dwóch różnych wariantach: woskowane i niewoskowane. Woskowane sznurowadła są popularne, ponieważ pomagają w ciasnym zawiązaniu łyżew.

Co zrobić z wrzynającymi się sznurowadłami?
„Ugryzienia” sznurowadeł to coś, co może przydarzyć się nawet doświadczonemu graczowi. Najczęściej zdarza się to, gdy łyżwy są ciasno związane, a język łyżwy nie daje odpowiedniej ochrony. Zmiana sposobu wiązania łyżwy lub umieszczenie podkładki żelowej w miejscu, w którym występuje problem, to proste sposoby na poprawę sytuacji.

Czy lepiej używać miękkich czy twardych ochraniaczy na płozy?
Osłony na ostrza są dostępne zarówno w wersji twardej, jak i miękkiej, i chociaż twarde modele są świetne dla młodszych graczy, ponieważ mogą na nich chodzić po parkingach i przedsionkach lodowiska bez uszkadzania łyżew, wersja miękka jest w rzeczywistości lepsza, ponieważ wewnętrzna wyściółka frotte pochłania wilgoć i wodę z topienia lodu, co zapobiega rdzewieniu.

Co zrobić kiedy nie pasują na mnie żadne łyżwy
Czasami zdarza się, że ze względu na nietypową anatomię lub problem ortopedyczny (np. haluks) żadne z łyżew dostępnych na sklepowych półkach nie są dla nas odpowiednie. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może okazać się zamówienie łyżew custom – tworzonych na zamówienie na podstawie wykonanego skanu 3D naszej stopy. Takie łyżwy to spory wydatek, ale gwarantują idealne dopasowanie przy zachowaniu jakości na poziomie NHL. Przykładem takiej łyżwy jest TRUE Catalyst PRO Custom.

Kiedy ostrzyć łyżwy?
Ostrzenie łyżew jest konieczne przy wielokrotnym używaniu łyżew hokejowych. Jeśli czujesz, że stopy ślizgają się podczas skrętów lub podczas jazdy do tyłu, lub jeśli zauważysz problemy z wydajnością podczas przyspieszania lub zwalniania, prawdopodobnie należy naostrzyć łyżwy. Tę usługę może wykonać Twoje lokalne lodowisko lub profesjonalny sklep hokejowy.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Łyżwy hokejowe Bauer X-LS SR

Łyżwy hokejowe Bauer X-LS SR

391,00 zł brutto/1para
Łyżwy hokejowe True HZRDUS 5X SR Promocja

Łyżwy hokejowe True HZRDUS 5X SR

999,00 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1 049,00 zł/1para-4% Cena regularna: 1 149,00 zł brutto/1para-13%
Łyżwy hokejowe True HZRDUS 7X SR Promocja

Łyżwy hokejowe True HZRDUS 7X SR

1 700,00 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1 849,00 zł/1para-8% Cena regularna: 1 999,00 zł brutto/1para-15%
Łyżwy hokejowe True HZRDUS 9X SR Promocja

Łyżwy hokejowe True HZRDUS 9X SR

2 999,00 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3 299,00 zł/1para-9% Cena regularna: 3 499,00 zł brutto/1para-14%
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 665 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
wszystko super
2024-06-11
Produkt zgodny z opisem, szybka realizacja
pixel